GREEN Chemicals
GEO-Treat® markasıyla tüm dünyada...
08.12.2023

Bu zamana kadar ülkemizde gerçekleştirilen jeotermal enerji sektörü paydaşlarının içerisinde yer aldığı tüm projeler, kongreler, çalışmalar ve etkinliklere özenle katılan GREEN Chemicals® her sene olduğu gibi bu sene de ülkemizde gerçekleştirilen kongrelerde yerini almıştır. Bunun yanı sıra 2022 yılı planlarımız içerisinde yer alan jeotermal enerji alanında da hedefine tüm Dünya’yı koyan şirketimiz, yurt dışındaki birçok kongreye katılım göstererek ülkemizi ve GREEN Chemicals® markasını uluslararası platformlarda gururla temsil etmiştir.

Bu kongrelere tarih sıralamasına göre bakılacak olursa, 14-16 Eylül 2022 tarihleri arasında Endonezya’da yapılan 8. Endonezya Uluslararası Jeotermal Kongre ve Sergisi’nde (IIGC) Retail Sponsor olarak destek verdik. Endonezya 2276 MW jeotermal enerji santrali kurulu gücü bakımından Dünya’da 2. sırada olup, 29.000 MW ile Dünya’daki en büyük jeotermal enerji potansiyeline sahip olan ülkedir. Bu açıdan bakıldığında jeotermal enerjiden kurulu elektrik kapasitesinin her yıl artmaya devam edeceğini göstermektedir. Uzak Doğu pazarında varlığını oluşturmak isteyen GREEN Chemicals® Sn. Halim SALAWAT’ın (İş Geliştirme Müdürü) ekibimize katılması ile birlikte faaliyetlerini hızlandırmış ve Endonezya’da lokal çalışmaları başlatmıştır. İlk etapta jeotermal enerji ve metal yüzey işlem kimyasallarına ağırlık verilecek olup distribütör oluşturulması ile birlikte 2022 hedefleri tamamlanmış olacaktır. 2023 yılında ise ticaret hacminin oluşturulması ve Endonezya merkez olmak üzere Uzak Doğu’da farklı ülkelerde de faaliyetlerin başlatılması öngörülmektedir. Türkiye’de elde ettiğimiz know-how ve yüksek kaliteli ürünlerimiz ile fark yaratarak ülkemizin ihracatına katkıda bulunmak temel hedefimizdir.

19-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 5. Uluslararası Jeotermal Enerji Kongre ve Sergisi (IGC Türkiye 2022) ile İzmir Kaya Termal Otel’de GREEN Chemicals® olarak sektör paydaşlarımızla buluştuk. Bu organizasyona da KW sponsor olarak destek vererek standımızda değerli misafirlerimizle sektöre dair önemli paylaşımlarda bulunduk.

Katılımcılar IGC Türkiye 2022 ile yüksek kaliteli bir kongre programında sunulan bilim, teknoloji ve piyasalardaki en son gelişmelerden, dünya çapındaki jeotermal projeler, etki finansmanı, ölçek ekonomisi ve maliyet azaltma potansiyelleri, gelişen teknolojiler, petrol ve gaz sahalarının jeotermal potansiyelinden haberdar oldular.

Türkiye Jeotermal Enerji Piyasası, 2008'de 30 MWe kurulu elektrik üretim kapasitesinden 2022 itibariyle 1.676 MWe'ye çok değerli bir büyüme kaydetti. Diğer Dünya ülkelerinden hiçbiri jeotermal enerji sektöründe Türkiye'nin son on yılda gösterdiği kadar inanılmaz hızlı ve sürdürülebilir bir büyüme göstermedi. Ülkenin jeotermal enerji sektörü sadece elektrik üretiminde değil, bölgesel ısıtma ve tarımsal uygulamalar gibi doğrudan kullanım alanlarında da büyümeye devam ediyor.

17-21 Ekim tarihleri arasında ise Almanya’nın Berlin kentinde düzenmiş olan Avrupa Jeotermal Kongresi’nde de (EGEC 2022) GREEN Chemicals® olarak yerimizi aldık. Jeotermal sektörünü temsil eden Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA) tarafından düzenlenen EGEC, Avrupa'nın en büyük jeotermal etkinliğidir. Tüm jeotermal sektörü için bir etkinlik kombinasyonuna ev sahipliği yapan EGEC, akademik, endüstriyel, finansal, politika yapıcı veya toplumsal açılardan sektörün tüm bölümlerinden paydaşları bir araya getirmektedir. 2022 yılında başlayan Rusya- Avrupa Birliği gerginliği sonucunda doğalgaz akışının azaltılması veya tamamen kesilme ihtimalinin ortaya çıkması, Avrupa ülkelerinde yeni tedbirleri alma ihtiyacını ortaya koymuştur. Bu noktada jeotermal projelere olan ilgilinin arttığını hep beraber görmekteyiz. Avrupa ülkelerinde halihazırda var olan organizasyonlarımız ile faaliyetlerimizi sürdürürken, jeotermal enerji alanında da girişimlerimizi hızlandırmış bulunuyoruz. Özellikle Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa’da yürüttüğümüz çalışmaların neticelerini alacağımız 2023 yılı öncesinde bu değerli organizasyonda yerimizi alarak firmamızı ve ülkemizi tanıtmak, jeotermal enerji alanındaki bilgi birikimimizi ön plana çıkartmak firmamız için çok kıymetli bir hedeftir.

2022 yılında katılımlarımızın netleştiği 3 değerli organizasyon sonrasında 2023 yılı için de planlamalarımızı bir bir hayata geçireceğiz. Uzak Doğu ve Avrupa’daki çalışmalarımıza ilave olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde de bir organizasyon kurma ve Amerika kıtasına açılma mutlak hedefimizdir. Öncelikli olarak jeotermal enerji ve maden sektörüne hitap eden ürün paletlerimiz üzerinden başlatacağımız bu çalışma ile birlikte jeotermal kurulu güç miktarına göre GW kulübü olarak adlandırılan 5 ülkenin tamamında yerel organizasyonlar kurarak faaliyetlerde bulunmak orta vadedeki hedefimizdir. Bu hedef doğrultusunda bütçe planlaması, kadro yapılanması ve organizasyonel çalışmalarımızı tamamlayarak 2023 yılı ile birlikte aktivitelerimize son sürat ile devam edeceğiz.

Diğer Haberler